اینفوگرافیک عید غدیر خم

حضرت آیت الله جوادی آملی :

*خلیفة اللّه و انسان كامل، یعنی رسول‏ اكرم‏ (ص) نیز كه آثار خدایی در او جلوه كرده است، به عنوان آیت كبرای حق در روز غدیر از مردم اقرار گرفت و فرمود: ای مردم! آیا من از خود شما به شما اولی نیستم؟ گفتند: چرا؛ «ایّها النّاس ألست أولی بكم من أنفسكم؟ قالوا بلی».

*آنچه در میثاق الهی گذشت، اشهاد و اقرار و اعتراف به ربوبیّت خدا و عبودیّت انسان‏ها بود و در غدیر خم اشهاد برای ولایت و رهبری و خلافت.

*شاهد گرفتن برای آن است كه انسان بر اساس واقعیتی تصمیم بگیرد و تسلیم شود. خدا ربوبیّت خود و عبودیّت ما را به ما نشان داد و برای گرفتن پیمانِ اطاعت و پذیرشِ شریعت و تكلیف از ما پرسید: آیا من پروردگار شما نیستم؟ ما گفتیم: آری. پیامبر نیز مردم را بر نبوّت خود شاهد گرفت و حاضران در صحنه غدیر گفتند: آری. بعد فرمود لازمه پذیرش نبوّت و ولایت من پذیرش امامت و ولایت وصی من علی (ع) است.

*بسیاری از ائمّه (ع) به واقعه غدیر احتجاج و استدلال كرده ‏اند.

*امیرالمؤمنین (ع) نیز پس از حادثه خلافت استشهاد كرد و فرمود: مردم! مگر در غدیر و موارد دیگر شاهد نبودید كه پیامبر مرا وصی قرار داد، پس باید رهبری مرا بپذیرید.

مطالب مرتبط :
:: چرا حضرت علی (ع) به واقعه غدیر احتجاج نمی کرد؟


برچسب ها :
ولایت ,  عید غدیر خم ,  اینفوگرافیک غدیر خم ,  عید امامت حضرت علی علیه السلام ,  واقعه غدیر یک سند بر حقانیت حضرت علی علیه السلام ,  غدیر ,  حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام , 

نوشته شده در دوشنبه 29 شهریور 1395 ساعت 08:14 ب.ظ | آخرین ویرایش در دوشنبه 29 شهریور 1395 ساعت 08:23 ب.ظ