استاد دانشگاه قرآن و حدیث گفت: در زمان حیات امام کاظم(ع) ایشان را «باب‌الحوائج» ‏خطاب نمی‌کردند،اما پس از شهادت،حوائج شیعه و سنی با حضور بر مزار حضرت و با ‏توسل به ایشان مرتفع می‌‌شد و بدین ترتیب به «باب‌الحوائج» مشهور شدند‎.

به گزارش فارس حجت‌الاسلام احمد غلامعلی عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث ‏گفت: القاب و کنیه‌های امام کاظم(ع)‏‎ ‎بسیار زیاد است القابی مانند: صابر،الوفی،امین،العالم،الکاظم و کنیه‌هایی مانند ابوابراهیم،ابوالحسن الماضی و ‏ابوالحسن الاول.این موضوع بیانگر جبر تقیه‌ای آن زمان بوده است که مردم نمی‌توانستند به ‏راحتی از امام اسم ببرند‎.
وی با اشاره به شهرت امام کاظم(ع) به «باب‌الحوائج» اظهار داشت: ما روایتی از ائمه ‏اطهار علیهم‌السلام مبنی بر باب‌الحوائج بودن امام کاظم(ع) نداریم و این گونه نبوده که ‏حضرت موسی بن جعفر(ع) را باب‌الحوائج صدا کنند اما در شهرت و در لسان برخی از ‏عالمان و عموم مردم،اندک اندک حضرت،به عنوان باب‌الحوائج نیز شناخته شدند‎.[ادامه متن]

عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث تصریح کرد: شاید یکی از دلایل این مسئله،این ‏باشد که شیعه و سنی مانند «ابو بکر بن خلاد» که از پیشوای حنبلیان بود همگی ‏می‌گویند: مشکلاتی که برای ما پیش می‌آمد بر سر مزار امام کاظم(ع)‏‎ ‎می‌رفتیم و حوائج و ‏خواسته‌های ما برآورده می‌شد‎.
غلامعلی عنوان کرد: بنابراین باب‌الحوائج،بیشتر در لسان مردم تکرار شد و در زمان خود ‏امام به این صورت نبوده است و بعدها در زبان مردم زیاد شد به دلیل اینکه امام از همان ‏زمان به بعد به گونه‌ای ملجأ حاجات شیعیان و اهل تسنن شده بود که افراد مختلف،با ‏توسل به ایشان حوائجشان مرتفع می‌شد‎.
وی با اشاره به سیره تربیتی موسی بن جعفر(ع) یادآور شد: تربیت عقلانی که امام ‏کاظم(ع) داشتند برای دوران ما بسیار عالی و کاربردی است یعنی با توجه به شبهات و ‏انحرافاتی که در دوران حضرت کاظم(ع) وجود داشت امام(ع) در برابر آنها موضع‌گیری‌های ‏بسیار زیبایی داشته‌اند‎.
این استاد دانشگاه به بیان حدیثی از امام کاظم پرداخت و گفت: حضرت موسی بن ‏جعفر(ع) به فضل بن یونس می‌فرمایند: «ابلغ خیرا وقُل خیرا»،یعنی هم خیر برسان و هم ‏خیر بگو،هم کار نیکو انجام بده و هم حرف نیکو بزن! سپس حضرت در ادامه می‌فرمایند‎: ‎‏«و ‏لاتکن إن معه» و این گونه نباشد که جزو حزب باد باشی و بگویی من هم مانند یکی از ‏مردم،هر کس هر تصمیمی گرفت من هم همان تصمیم را خواهم گرفت‎.
وی افزود: امام کاظم با این سخن می‌خواهند به ما بگویند که باید از خود،اندیشه و فکر ‏داشته و در انتخاب‌های خود بر اساس معیارهای عقلانی و دینی رفتار کنیم که توجه به این ‏نکته می‌تواند در ایام انتخابات برای ما راهگشا باشد‎.‎

منبع:تابناک
مطالب مرتبط :
:: ماجرای توسل عبد‌الباسط به امام کاظم(ع)
:: گوشه ای از زندگانی امام موسی كاظم علیه السّلام
:: با امام کاظم در سایه قرآن
:: داستان های توبه (قسمت دوم)


برچسب ها :
چرا موسی بن جعفر(ع) را باب الحوائج می گویند؟ ,  چرا به موسی کاظم(ع) باب الحوائج می گویند؟ ,  امام موسی کاظم(ع) باب الحوائج ,  باب الحوائج ,  امام موسی کاظم(ع) ,  توسل به امام موسی کاظم(ع) ,  القاب امام موسی کاظم , 

نوشته شده در شنبه 11 اردیبهشت 1395 ساعت 02:35 ب.ظ | آخرین ویرایش در شنبه 11 اردیبهشت 1395 ساعت 05:11 ب.ظ